Question #a28fb
↳Redirected from
"How do ionic compounds dissolve?"
Given
"wt of sample in air"=295Nwt of sample in air=295N
"wt of sample in alcohol"=200Nwt of sample in alcohol=200N
"sp.gravity of alcohol"=0.7sp.gravity of alcohol=0.7
"density of alcohol"=0.7gcm^-3=(0.7*10^-3kg)/(10^-6m^3)=700kgm^-3density of alcohol=0.7gcm−3=0.7⋅10−3kg10−6m3=700kgm−3
Now wt of displaced alcohol by the sample
="Its wt in air - wt in alcohol"=Its wt in air - wt in alcohol
=295-200=95N=295−200=95N
a) Now if vm^3vm3 be the volume of the sample,then the weight of displaced alcofol by the sample
=vxx700xx9.8N=v×700×9.8N
So vxx700xx9.8=95v×700×9.8=95
=>v=95/(700xx9.8)~~0.01385m^3⇒v=95700×9.8≈0.01385m3
b) Density of the material
="mass"/"volume"=massvolume
=(295/9.8)/(95/(700xx9.8))m^3=2959.895700×9.8m3
=(295xx700)/95~~2173.7kgm^-3=295×70095≈2173.7kgm−3