Question #c9111

1 Answer
Nov 1, 2016

M_a->"Weight of alloy in air"=87gwtMaWeight of alloy in air=87gwt

M_w->"Weight of alloy in watwr"=71gwtMwWeight of alloy in watwr=71gwt

M_a-M_w->"Apparent loss in weight"MaMwApparent loss in weight

=87-71=16gwt=8771=16gwt

As per Archmedes principle the apoarent loss in weight here is equal to the weight of displaced water=16gwt=16gwt.

So mass of displaced water 16g16g

Taking density of water=1gcm^-3=1gcm3 we can say that the volume of displaced water or the volume of the alloy-mass is
=(16g)/(1gcm^-3)=16cm^3=16g1gcm3=16cm3

Hence density of the alloy is

d_"alloy"="Its mass"/"Its volume"=(87g)/(16cm^3)=5.437gcm^-3dalloy=Its massIts volume=87g16cm3=5.437gcm3