Three apples cost 37 cents. What would be the price of 1 3/4 dozen apples - A. 444 cents; B. 148 cents; C. 259 cents and D. 297 cents?
1 Answer
Jun 4, 2016
Answer is C i.e.
Explanation:
As
One apple will cost
Now
Hence,
Hence answer is C i.e.