Question #1ef6f

1 Answer
Apr 29, 2017

enter image source here

In first case, because L = lambda_1/2L=λ12, the fund freq is f_1 = v/ lambda_1 = v/(2L)f1=vλ1=v2L

In second case, because (3L)/4 = lambda_2/43L4=λ24, the fund freq is f_2 = v/ lambda_2 = v/(3L)f2=vλ2=v3L

So f_2 = 2/3 f_1 = 260 Hzf2=23f1=260Hz