Question #1bd60

1 Answer
Apr 3, 2015

(a) f=3s^(-1)

(b) T=1/3s

(c) v=6"m/s"

Speed = frequency x wavelength

v=flambda

If it vibrates 3 times per sec then f=3s^(-1)

The period T is the time taken for 1 complete vibration and is equal to 1/f.

So T=1/3= 0.33s

and:

v=3xx2 = 6"m/s"