Suppose 20% of all widgets produced at a factory are defective. A simulation is used to model widgets randomly selected and then recorded as defective or working. Which simulation best models the scenario?

enter image source here

1 Answer
May 23, 2018

The first option is correct.

Explanation:

Sample size requirements notwithstanding, the goal is to have the number of pieces of paper marked 'defective' be equal to 20% of the total number of pieces of paper. Calling each response A, B, C, and D:

A: 5/25=0.2=20%

B: 5/50=0.1=10%

C: 5/100=0.05=5%

D: 5/20=0.25=25%

As you can see, the only scenario where there's a 20% chance of pulling a 'defective' sample is the first option, or scenario A.