The linear momentum of a particle of mass 1kg and kinetic energy 2J?

1 Answer
May 2, 2018

2 kg*m/s

Explanation:

The find linear momentum, we need to multiply mass by velocity in the formula:

p = m * v

We can find the velocity of the particle using the formula for kinetic energy which is:

E_k = (1/2)m * v^2

Since we are given kinetic energy and mass in the question, we can substitute them into the formula and solve for velocity:

(2 = (1/2)1 * v^2) * 2

(4 = 1 * v^2)/1

sqrt(4 = v^2)

2 = v (Note that velocity cannot be negative)

Now to find momentum, substitute mass and velocity into the momentum formula:

p = 1 kg * 2 m/s = 2 kg * m/s