What is the kinetic energy of a 15 g snowball moving through the air at 3.5 m/s? Physics Work and Energy Energy 1 Answer karthik n. Apr 22, 2018 0.091875J Explanation: mass=15g=151000kg=0.015kg velocity=3.5ms applying the formula, KE=12mv2 =12(0.015)(3.5)2 =12(0.015)(12.25) =12(0.18375) =0.091875Joules KE=0.091875J Answer link Related questions How do matter and energy interact? Question #50ca2 Question #242cf Question #5038d Question #50391 What is potential energy? Question #d6576 Question #50cae Question #50cb2 Question #50cb6 See all questions in Energy Impact of this question 5451 views around the world You can reuse this answer Creative Commons License