While rowing across the lake during a race, John does 3,960 J of work on the oars in 60.0 s. What is his power output in watts?

2 Answers

66 W66W

Explanation:

Formula of Power:

color(blue)((Wo rk)/(time taken))Worktimetaken

Given: Work = 3960 J3960J and time taken = 60.0s60.0s

Using the formula:

color(blue)((Wo rk)/(time taken))Worktimetaken

= (3960 J)/(60.0 s)3960J60.0s

= 66 W66W

Apr 13, 2018

6666 watts

Explanation:

Power is calculated through the equation,

P=W/tP=Wt

  • WW is the work done in joules

  • tt is the time in seconds

So, we got:

P=(3960 \ "J")/(60 \ "s")

=66 \ "W"