Question #42234

1 Answer
Feb 18, 2018

29.8ml

Explanation:

Density of liquid oxygen = 1.141g/cm3
Density of liquid hydrogen = 0.071 g/cm3

Since 1ml=1cm3 and density=massvolume we can calculate the masses of the above:
Mass oxygen=1.141×10=11.41g
Mass hydrogen= 0.071×50=3.55g

We can calculate relative molecualr masses (I have used 1d.p. but you may wish to be more accurate)
Mr(O2)=16.0×2=32.0
Mr(H2)=1.0×2=2.0

We can now work out the number of moles of each:
Moles (O2)=11.4132.0=0.357mol

Moles (H2)=3.552.0=1.775mol

The reaction is
2H2+O22H2O

so 2 moles H2 reacts with 1 mole O2
hence unreacted H2 = 1.775(0.357×2)=1.061mol

And so Mass = 1.061×2=2.122g

and volume = 2.1220.071=29.9ml