A cone has a height of 18cm and its base has a radius of 9cm. If the cone is horizontally cut into two segments 3cm from the base, what would the surface area of the bottom segment be?

1 Answer
Sep 21, 2017

Surface area 148.833cm2

Explanation:

For a really detailed explanation of how to solve questions like these, check out my other similar answers at

https://socratic.org/questions/a-cone-has-a-height-of-16-cm-and-its-base-has-a-radius-of-3-cm-if-the-cone-is-ho-1#478093 and

https://socratic.org/questions/a-cone-has-a-height-of-16-cm-and-its-base-has-a-radius-of-8-cm-if-the-cone-is-ho-1#476669

R2 equals
183=3R2
18R2=9
R2=918=12=0.5

s equals
s=(30.5)2+32
s=6.25+9
s=15.25

Surface area equals
As=π(15.25(30.5)+32+0.52)
As=π(38.125+9+0.25)
As=π(47.375)
As148.833cm2,
Therefore the surface area of the bottom cone segment is roughly 148.833cm2.

I hope I helped!