Question #b6b70

2 Answers
Jun 22, 2017

The density of N_2N2 is 1.250625 g/L
or simply 1.25 g/L

Explanation:

At STP,

The molecular mass of N_2N2 is 28.014 g/mol.

The volume ofN_2N2 is 22.4L.

Density of N_2N2 =Molecular mass of N_2N2 )/Volume of N_2N2

rArr (28.014)/(22.4)28.01422.4 g/L

= 1.2506255 g/L

                                              or simply 1.25 g/L.
Jun 22, 2017

First - be aware that it DOESN'T.
(28g)/(22.4L) = 1.25 g/L28g22.4L=1.25gL

Explanation:

It only occupies that volume at STP, not NTP. It is unnecessary given the terms of the terms of the problem in any case.
A mole of nitrogen (N_2N2) has a mass of 28 grams/mole. Density is mass per unit volume, so the density is simply:

(28g)/(22.4L) = 1.25 g/L28g22.4L=1.25gL