If the horizontal circular path the riders follow has a 7.00 m radius, at how many revolutions per minute will the riders be subjected to a centripetal acceleration whose magnitude is 2.25 times that due to gravity?

A fairgrounds ride spins its occupants inside a flying saucer-shaped container. rev/min

1 Answer
Apr 9, 2017

centripetal acceleratrion can be expressed as:
a=romega^2

Where omega is angular velocity . Equating this to the question:
romega^2=2.25timesg

Substituting in values:
7.00timesomega^2=2.25times9.81

solving for omega we get:
omega = 1.78

Angular velocity is the rate of change of angle
omega=(2*pi)/T

Where T = time period (time for one revolution)

Hence we can solve for T

T=(2*pi)/omega=3.5s

So it completes one revolution every 3.5s. In one minute it will complete:

60/3.5=17.1 revolutions