Question #3d83f

1 Answer
Nov 12, 2016

10.25 W

Explanation:

In vector notation, work done is defined as:

W=vecF.vecS

So by definition power is:

P=(vecF.vecS)/t

we are given vecF and vecS. The dot product is:

=(4*3)+(7*2)+(-3*-5)=12+14+15=41 J

So power = 41/4=10.25 W