How much work does it take to raise a 5kg weight 14m?

1 Answer
Jul 5, 2016

Work is the amount of energy required to move an object using force (in this case to overcome gravity) through a distance (in this case 14 m).

Explanation:

The force of gravity is equal to the mass of the object times the acceleration of gravity (g=9.81ms2).

If we use SI units for everything, the answer will also come out in SI units of energy (joules):

w=m×g×d=5kg×9.81ms2×14m=687J