Question #ce495

1 Answer
Apr 28, 2016

69.3N

Explanation:

The diagram below will help
enter image source here

The system is in equilibrium so the vertical and horizontal force must balance.

Considering vertical forces:

T1*cos50+T2*cos45=mgT1cos50+T2cos45=mg

mg=10*9.81=98.1Nmg=109.81=98.1N

And Horizontal force

T1*sin50=T2*sin45T1sin50=T2sin45

Rearranging
T2=T1*sin50/sin45T2=T1sin50sin45
And substituting this into the first equation

T1*cos50+T1**sin50/sin45*cos45=98.1T1cos50+T1sin50sin45cos45=98.1

T1(cos50+sin50/sin45*cos45)=98.1T1(cos50+sin50sin45cos45)=98.1

Solving gives T1=69.63NT1=69.63N