Two cars leave from the same location but travel in opposite directions. The first car travels an average of 50 mi/hr and leaves 15 min before the second car, which travels an average of 55 mi/hr. How long each car travel before they are 200 mi apart?

1 Answer
Apr 27, 2016

1.79 hours

Explanation:

If we define the time t=0 as when the second care leaves.

Before the second care leaves, the first car travels a distance of:
0.25×50mi/hr=12.5mi
(since 15min = 0.25hr)

The total distance car 1 travels will be:
=12.5+50t

And car 2 travels a distance in the opposite direction:
=55t

The total distance between them will be:
12.5+50t+55t=12.5+105t

We want to know t when this equals 200 miles. So:

12.5+105t=200

Solving for t:

105t=20012.5=187.5
t=1.79hrs