How many oxygen atoms in a mass of 132g with respect to carbon dioxide?

2 Answers
Apr 17, 2016

There are 3 mol of CO2 in such a mass. Thus there are 6×NA individual oxygen atoms.

Explanation:

What is NA? It is simply Avogadro's number, 6.022×1023mol1.

If I have 6.022×1023 individual items of stuff, I have a mole of that stuff. 1 mol of CO2 is equivalent to a mass 44.0g; 12.01 g of C, and 32.0 g of O.

Apr 17, 2016

36.132×1023 oxygen atoms

Explanation:

If we work out the relative formula mass of CO2

Relative atomic mass, Ar of C=12
Relative atomic mass, Ar of O=16, so....

Mr of CO2=44

The number of moles of a substance is given by :

mass in gramsMr

So in this case:

13244=3moles

One mole contains 6.022×1023 molecules (Avogadro's number).

So 3 moles contains 18.066×1023 molecules.

Each molecule contains 2 oxygen atoms, so there will be 36.132×1023oxygen atoms