A charge of -2 C is at (6 , -5 ) and a charge of -3 C is at (3, 5 ) . If both coordinates are in meters, what is the force between the charges?

1 Answer
Dec 30, 2015

F=4.95*10^8N

Explanation:

The distance formula for Cartesian coordinates is

d=sqrt((x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2
Where x_1, y_1, andx_2, y_2 are the Cartesian coordinates of two points respectively.
Let (x_1,y_1) represent (6,-5) and (x_2,y_2) represent (3,5).

implies d=sqrt((3-6)^2+(5-(-5))^2)
implies d=sqrt((-3)^2+(10)^2
implies d=sqrt(9+100)
implies d=sqrt(109)

Hence the distance between the two charges is sqrt(109).

The electrostatic force between two charges is given by
F=(kq_1q_2)/r^2
Where F is the force between the charges, k is the constant

and its value is 9*10^9 Nm^2/C^2,q_1 and q_2 are the

magnitudes of the charges and r is the distance between the two charges.

Here F=??, k=9*10^9Nm^2/C^2, q_1=-2C, q_2=-3C and r=d=sqrt109.

implies F=(9*10^9(-2)(-3))/(sqrt109)^2=(9*10^9*6)/109=(54*10^9)/109=0.495*10^9N=4.95*10^8N
implies F=4.95*10^8N

Since the force is positive therefore the force is repullsive.